LIMTOVANÁ EDICE

Mexico - HERMENEGILDO GARCÍA PERÉZ

310 Kč
Skladem (>5 ks)

Kategorie: First Crack Coffee
Druh přípravy: V60
Pražení: světlé
Acidita: střední
Druh kávy: 100% arabica
Volitelné: Chcete kávu rovnou namlít? Vložte do poznámky způsob přípravy!

MEXICO_VANOCE_info

 

 SVAŘENÉ VÍNO - COOKIES - SKOŘICE 

SKLIZEŇ: 2023
ODRŮDY: TYPICA, MARSEILLAISA
ZPRACOVÁNÍ: NATURAL
REGION: MIXTECA, OAXACA
NADM. VÝŠKA: 1200 M. N. M.
FARMÁŘ: HERMENEGILDO GARCÍA PERÉZ
FARMA: ZARAGOZA ITUNDUJIA
  

 

Feliz Navidad! Aneb první nápověda k původu letošní vánoční kávy. Víc napovědět by už mohlo jen sombrero. Ano! Naše vánoční limitka letos přijela z Mexika!

Farma pěstitele Hermenegilda Garcíi Péreze (neboli Gilda) se nachází prakticky na samotě v kopcích osady Yucuhuti. Gildo se, vyjma pěstování kávy, věnuje zároveň sdružování a vzdělávání tamějších farmářů, čímž zlepšuje podmínky pro produkci těch nejkvalitnějších kávových zrn této oblasti. To, že káva je opravdu jeho životem, dokazuje i fakt, že má svou vlastní pražírnu.

Konkrétně tato káva s označením MX-23-047 Gildo Natural je zpracována suchou metodou. Po sklizni dochází k vytřídění kvalitních zrnek, která druhý den prochází anaerobní fermentací. Následuje třídenní sušení a očištění.

Ale nejzajímavější je na této kávě rozhodně její chuť! Protože si myslíme, že kávu, která víc voní a chutná po Vánocích, bychom aktuálně na trhu asi nenašli.

Pokud si hodláte užít Vánoce s šálkem této kávy, probudí ve vás nejkouzelnější atmosféru chuť svařeného vína, vůně pečených sušenek a skořice. Káva s dotekem exotiky a příjemnou aciditou chutná skvěle v espressu i při přípravě na filtru.

Krásné Vánoce!

 


 

Odrůdy typica a marseillaisa zpracované suchou metodou pod Gildovým vedením, vypěstované Eliseem Garcíou v nadmořská výšce 1 200 m n. m.
Káva se před zpracováním sesbírá podle cukernatosti, poté se pomocí vody vyselektují špatná zrnka a nechá se 12 hodin odpočívat. Další den se káva uzavře na 72 hodin do barelů bez přístupu vzduchu a fermentuje se anaerobně. Následně se 3 dny suší na slunci a dalších 12 dní ve stínu. Tak jako u další z lotů kávu Gildova rodina přetřídí ručně a v malém suchém mlýnu na zahradě očistí.

 

O farmáři

 

Hermenegildo, nebo jak mu říkají přátelé Gildo, je táta od rodiny, jehož život provází káva už od narození. V jeho rodině zastupuje třetí generaci farmářů a zastupuje ji velmi dobře. Gildovi se totiž podařilo seskupit pár farmářů z oblasti Yucuhuti a Mixteca, asi 2 hodiny cesty od městečka Tlaxiaco ve státě Oaxaca, kde si farmáři, většinou původní obyvatelé těchto oblastí, pěstují kávu svým tempem a stylem. Gildo se už několik let věnuje vzdělávání farmářů v pěstování a zpracovávání kávy, procesování kávových zrn z těchto oblastí od různých farmářských rodin, gradingu a mimo jiné má výbornou pražírnu kávy, která nabízí lokální kávu.

 

O farmě a procesech

 

Farma se nachází v osadě Yucuhuti, od města velmi vzdálená a bez spojení. Žijí zde původní obyvatelé, kteří mluví svým jazykem Mixteca. Malé farmy jsou rozeseté po okolních kopcích a je to spíš jedna velká divočina. 

Gildo seskupuje producenty z malých farem o rozloze maximálně 2,5 hektaru, každý výrobce má svůj vlastní mlýn a sušící proces. Gildo pak kontroluje kvalitu, radí farmářům co zlepšit a za kolik kávu prodat nebo jim prodej přímo zprostředkuje.

„Díky jedinečnému spojení ekosystému a nadmořské výšky je káva jedinečná, jak v  chuti, tak vůni. Káva je jako žvýkačka, lískový oříšek, červené ovoce, čokoláda, střední až vysoká kyselost a jedinečně čistý šálek.“

 

V této části Oaxacy je jen málo experimentátorů s fermentacemi a výjimkou není ani Gildo. Ten kávu zpracovává tradičním promytým nebo polopromytým způsobem. Díky tomu je jeho káva v chutích neskutečně čistá. Mexické kávy mají tendence jít do červeného pomeranče, do grepu a do medu a Gildo přesně tyto chutě ve své kávě podporuje. 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

First Crack Coffee je prémiová řada našich káv. Jsou určené pro náročnější zákazníky, kteří si potrpí na vysokou kvalitu. Jedná se o výběrové kávy s velmi vysokým cuppingovým skóre. Tyto kávy vždy pečlivě sezónně vybíráme na základě cuppingu. Klademe důraz na výraznou chuť a aroma. Nebojíme se ani vyšší acidity a snažíme se, aby espresso nebo filtr z kávy s označením First Crack Coffee byly vždy výjimečným chuťovým zážitkem.fcc